Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym

Czy wiesz kim była Franciszka Pomarańska?

Franciszka Pomarańska – Żołnierz Wyklęty-Niezłomny. Łączniczka ze sztabu tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski” zamordowana skrytobójczo w sierpniu 1945 roku przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w miejscowości Grabowe Pole w Gminie Suchy Dąb.

W styczniu w naszej szkole można było odwiedzić wystawę poświęcona Żołnierzom – Wyklętym. Cała społeczność szkolna miała możliwość powrócić myślami do tamtych lat i poznać historię Żołnierzy Wyklętych w tym właśnie Franciszki Pomerańskiej – mieszkanki naszej gminy. Taka forma lekcji historii z pewnością pozostanie w pamięci naszym uczniom przez wiele lat.

Pomysłodawcą wystawy była Pani Wójt Henryka Król. Ponadto mieliśmy przyjemność gościć Pana ppor. mar. rez. Grzegorza Wołoszczak, dzięki, któremu jako pierwsza miejscowość na północy Polski mo gliśmy podziwiać wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Wystawę zakończono lekcją historii poprowadzonej Przez Panią Wójt Henrykę Król oraz przez naszego gościa Pana ppor. mar. rez. Grzegorza Wołoszczak.

Uczniowie mieli też okazję wypowiedzieć się na temat odczuć związanych z historią przed kamerami. Mimo stresu udzielali wywiadów jak profesjonaliści.

Dziękujemy organizatorowi wystawy Urzędowi Gminy Suchy Dąb oraz Bibliotece Gminnej w Suchym Dębie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niniejsza witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. View more
Accept