CIEKAWY ZAWÓD – lekcja doradztwa zawodowego

Dnia 25 kwietnia 2023 r., na zaproszenie Pani Anny Lemańczyk, naszą szkołę odwiedził major w stanie spoczynku – Pan Arkadiusz Omernik, który pełnił przez wiele lat obowiązki kierownika działu kwatermistrzowskiego w Zakładzie Karnym w Kwidzynie.
Spotkał się na zajęciach doradztwa zawodowego z uczniami klas ósmych. W interesujący sposób opisał służbę więzienną, odpowiadając na przygotowane wcześniej przez uczniów pytania, np. dotyczące wykształcenia, niezbędnego do pełnienia tam funkcji, cech charakteru pracownika zakładu penitencjarnego, roli psa w służbie, a także samych warunków pracy. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Obejrzeli również krótki filmik, promujący Służbę Więzienną z okazji rocznicy powstania więziennictwa.
Nie każdy pewnie wie, że słowo klawisz w odniesieniu do funkcjonariusza Służby Więziennej pochodzi od łacińskiego clavis oznaczającego klucz.
O soba t a posiada zawsze przy sobie klucze od cel mieszkalnych, w których odbywają karę pozbawienia wo lności osoby łamiące prawo. Stąd łacińskie clavis przylgnęło już na stałe do funkcjonariuszy Służby Więziennej.


Spotkanie z Panem Arkadiuszem było niezwykle interesujące. Dziękujemy 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niniejsza witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. View more
Accept