WARSZTATY „BEZPIECZNE WAKACJE”

W dniu 19 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne, pt. „Bezpieczne wakacje”, w których dwuetapowo udział wzięły grupy przedszkolne oraz klasy I-VIII. Warsztaty zostały przeprowadzone przez doświadczonego funkcjonariusza policji, pana Jakuba Radziwilskiego z Komendy Powiatowej w Pruszczu Gdańskim. Celem warsztatów było przygotowanie uczniów do bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku, edukowanie uczestników na temat zagrożeń mogących wystąpić w domu i podczas wakacyjnych wyjazdów oraz jak się przed nimi zabezpieczyć.

Policjant rozpoczął spotkanie od krótkiego wprowadzenia na temat swojej pracy i roli policji w społeczeństwie. Następnie przeszedł do głównego tematu warsztatów, omawiając różne aspekty bezpieczeństwa, które dzieci powinny mieć na uwadze podczas wakacji. Funkcjonariusz udzielił uczniom rad i wskazówek jak zachować się nad morzem, jeziorem lub rzeką, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Uświadomił, że czas wypoczynku na górskich szlakach, na wsi, czy w domu nie zwalnia z rozwagi i ostrożności. Omówił niebezpieczeństwa, jakie czyhają na dzieci w lesie oraz jak należy postępować w stosunku do dzikich i domowych zwierząt, a także co zrobić w razie ataku psa. Dzieci zostały uwrażliwione na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, jak również podczas jazdy na rowerze. Policjant przypomniał o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do obcych oraz o potrzebie pamiętania adresu zamieszkania i numerów alarmowych.

Warsztaty zakończyły się sesją pytań i odpowiedzi, podczas której dzieci mogły zadać policjantowi pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz jego codziennej pracy.

Zajęcia okazały się bardzo pouczające i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Dzięki takim inicjatywom dzieci mogą lepiej przygotować się do bezpiecznego spędzania czasu wolnego i unikania potencjalnych zagrożeń.

Drodzy uczniowie życzymy Wam beztroskich, bezpiecznych wakacji 🙂

Koordynatorzy: pedagog Barbara Niemczuk, psycholog Patrycja Skierska